Joukkevoimistelun 1. ja 2. WC ja CC virtuaalivalintakilpailu takanapäin

23.2.2021

Sunnuntaina 21.2.2021. seuran edustusjoukkueet avasivat kilpailukautensa uusilla ohjelmilla joukkuevoimistelun 1. ja 2. WC ja CC valintakilpailussa. Kilpailu toteutettiin virtuaalikilpailuna koronarajoitusten vuoksi. Seuran edustusjoukkueet Illusion Jr sekä Illusion osallistuivat kilpailuun kuvaamalla kilpailusuorituksen kilpailua edeltävänä päivänä.

Joukkueilla oli kilpailuissa yksi näyttö, joka arvioitiin etänä. Kilpailua oli mahdollista seurata livestreamin välityksellä. Kilpailusuoritusta oli mahdollista yrittää vain yhden kerran ja se lisäsi jännitystä kilpailusuorituksiinn. Suoritukset kuvattiin Jyväskylän Naisvoimistelijoiden JNV-hallilla. Kiitos yhteistyöstä JNV! 


Naisten edustusjoukkue Illusion avasi kilpailukautensa hyvällä fiiliksellä. Tähän kohtaan kautta Illusion sai tehtyä hyvän harkkatasoisen suorituksen. Joukkue kommentoi suoritustaan: ”Suoritus oli harkkatasoa ja tästä jatketaan hyvällä fiiliksellä kovaa työtä kohti seuraavia kisoja.” Suurin osa Illusionin urheilijoista pääsivät ensimmäistä kertaa voimistelemaan naisten sarjassa. Illusion nappasi kilpailusta paikan OVO Cup -virtuaalikisaan.

Sennut keräsivät suorituksistaan pisteet 17.15, joilla joukkue sijoittui kilpailussa neljännelle sijalle. Naisten sarjan voiton vei Attitude Sports, Elise, Pakilan Voimistelijat, Tapiolan Voimistelijat Gloria. Toiseksi sijoittui Lahjan tytöt Sanix Valens ja kolmanneksi Vantaan Voimisteluseura Team Vantaa.

Naisten tulokset:

https://kisanet.fi/#/results/1021/14584
Seuran junioreiden edustusjoukkue Illusion Jr avasi myös kilpailukautensa hyvällä fiiliksellä. Valitettavasti joukkue joutui vielä päivää ennen kilpailusuorituksen kuvaamista laittamaan kuviot ja nostot uusiksi sairastumisen vuoksi. Illusion Jr kuitenkin selvisivät hienosti haasteesta suuresta jännityksestä huolimatta. Joukkue kommentoi kilpailusuoritusta: ”Vaikka jouduimme vaihtamaan paikat vielä edellisenä päivää, saimme silti tehtyä kilpailussa harkkatasoisen suorituksen, johon olemme tyytyväisiä.”

Pisteitä saimme 15.70, tästä on hyvä jatkaa työtä eteenpäin

Junnut keräsivät suorituksistaan pisteet 15.70, joilla joukkue sijoittui kilpailussa viidennelle sijalle. Nuorten sarjassa ensimmäiseksi sijoittui Tampereen Sisu Minetit Junior, toiseksi Lahjan Tytöt Sanix Valens Junior ja kolmanneksi Vantaan Voimisteluseura Team Vantaa Junior.

Nuorten tulokset:

https://kisanet.fi/#/results/1021/14581Naisten edustusjoukkue Illusion kilpailusuorituksenn jälkeen.
Juniori edustusjoukkue Illusion Jr kilpailusuorituksen jälkeen.